Szafy sterownicze w układach automatycznych.

Szafa sterownicza jest sposobem na uporządkowanie skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych, elektronicznych, programowalnych, a nawet pneumatycznych.

Szafy sterownicze są nieodłącznym elementem układów automatycznych. Pełnią one funkcję fizycznego kontenera, w którym umieszcza się elementy sterujące, interfejsy komunikacyjne i inne komponenty potrzebne do sterowania i monitorowania procesów automatycznych.

Generalne zastosowanie szaf sterowniczych

Zbieranie i organizacja wszystkich elementów sterujących w jednym miejscu, umożliwia zarządzanie i utrzymanie układu. Szafy stosowane obecnie często na podstawę oferty wybierają niezawodność. Stała eksploatacja szaf w trudnych warunkach wymaga aby nowe produkty jak obudowy wykonywane były z odpowiedniego tworzywa sztucznego.

Szafy sterownicze i stosowane materiały

Zastosowanie różnych materiałów min. stali nierdzewnej lub stali kwasoodpornej do szaf sterowniczych uodparnia obudowy przemysłowe na uszkodzenia mechaniczne jak i środowiskowe. Stal nierdzewna i jej zastosowania w np. przemyśle spożywczym stała się na tyle popularna a jej właściwości doskonale wpasowują się w produkcję obudów szaf, dlatego takie szafy sterownicze znajdziemy w ofercie wielu producentów.

Bezpieczeństwo i budowa

Szafa zapewnia odpowiednie warunki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność i ochrona przed kurzem czy zanieczyszczeniami, aby chronić komponenty elektroniczne wewnątrz obudowy. Obudowy przemysłowe wykonane z różnych materiałów w tym stali nierdzewnej czy stali kwasoodpornej bezpośrednio wpływają na stabilną, cągłą pracę sterowników.

Szafy sterownicze często posiadają elementy zabezpieczające, które stanowią niezawodny sposób na zabezpieczenie aparatury elektrycznej takie jak klucze lub kody dostępu, aby zapobiec nieuprawnionemu dostępowi do układu. Dlatego też każda szafa sterownicza powinna spełniać wszelkie kryteria bezpieczeństwa oraz być wykonana w niezawodne i funkcjonalne obudowy przemysłowe.

Szerokie zastosowanie szaf sterowniczych i obudów.

W ofercie producentów znajdują się również urządzenia do stref zagrożonych wybuchem, oraz urządzenia sterujące klimatem w szafach tj. klimatyzatory, systemy wentylacji i ogrzewania. Trwała konstrukcja, wysoki stopień ochrony IP, czy możliwość zastosowania w szerokim zakresie temperatur , to tylko niektóre parametry sprawiające, że obudowy przemysłowe i szafy sterownicze stanowią funkcjonalne rozwiązanie, wykorzystywane w wielu aplikacjach.

Organizacja przewodów i kabli – szafy sterownicze zapewniają porządek w układzie poprzez uporządkowane prowadzenie przewodów, co ułatwia zarządzanie i utrzymanie układu.

Szafy sterownicze są projektowane w taki sposób, aby umożliwiały łatwy dostęp do komponentów w celu konserwacji, naprawy lub wymiany. Obudowy naścienne umieszczane mogą być w centralnych punktach układu lub przy jego wybranych sekcjach.

Odpowiednia wentylacja i chłodzenie – niektóre układy automatyczne generują dużo ciepła, dlatego szafy sterownicze są zaprojektowane z odpowiednią wentylacją lub systemem chłodzenia, aby utrzymać odpowiednie temperatury pracy.

Rodzaje szaf sterowniczych.

Szafy przemysłowe, rozdzielnice oraz obudowy naścienne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie sprzętu przed czynnikami, których działanie mogłoby spowodować uszkodzenia – np. pył.

Podział szaf przemysłowych.

Dodatkowo rozróżnić możemy szafy pomiarowe, które przeznaczone do montażu przyrządów pomiarowych, takich jak liczniki energii elektrycznej, czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia i innych.

Szafy serwerowe wykorzystywane w centrach danych i sieciach komputerowych do przechowywania i zarządzania serwerami, sprzętem sieciowym i innymi urządzeniami.

Szafy chłodnicze, specjalnie zaprojektowane szafy, które utrzymują niskie temperatury w celu przechowywania lub chłodzenia produktów lub substancji w procesach przemysłowych, takich jak przemysł spożywczy czy farmaceutyczny.

Szafy eksplozyjne przeznaczone do pracy w środowiskach, w których istnieje ryzyko wystąpienia wybuchu lub pożaru. Te szafy są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, aby zapobiec iskrzeniu i zapaleniu się substancji niebezpiecznych.

Szafy hydrauliczne i pneumatyczne służące do montażu zaworów, pomp, manometrów i innych elementów hydraulicznych lub pneumatycznych, które są wykorzystywane w procesach przemysłowych.

Wybór odpowiedniej szafy i obudowy.

Wybór odpowiedniego rodzaju szafy przemysłowej zależy od konkretnych potrzeb, środowiska pracy i wymagań bezpieczeństwa.

Szafy sterownicze są dostosowane do konkretnych wymagań i rodzajów układów automatycznych. Mogą mieć różne rozmiary, konfiguracje i specjalne funkcje, takie jak zabezpieczenia przed zagrożeniami elektrycznymi czy systemy alarmowe.

Nowe produkty i narzędzia.

Digital Rules to program-asystent, grupy Schneider skutecznie pomaga dobrać obudowę, kompatybilne akcesoria i rozwiązania zarządzania temperaturą dla szaf w ciągu kilku minut. Konfigurator Schneider Digital Rules – pomaga w doborze szafy sterowniczej lub obudowy uniwersalnej.

Narzędzie konfiguracyjne Super Digital Rules skutecznie pomaga w doborze szafy sterowniczej, bądź obudowy uniwersalnej wraz z akcesoriami bez potrzeby otwierania katalogu. Konfigurator jest prosty i intuicyjny w użytkowaniu. Pozwala na szybkie skompletowanie zestawienia i obudowy oraz łatwe przeniesienie go do arkusza kalkulacyjnego.

My już wiemy, że możemy Ci pomóc
Ty musisz się przekonać !

Zaoszczędź czas i pieniądze – skontaktuj się z OEM24 !

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera
i odbierz rabat na pierwsze zakupy!