W jaki sposób wybór odpowiedniego partnera w łańcuchu dostaw może pomóc w skalowaniu produkcji?

Proces wyboru odpowiedniego partnera łańcucha dostaw w produkcji jest istotny ze względu na zmianę dostawców. Wymaga to znacznego wysiłku, jest kosztowne i nieporęczne. Wybierając partnera potrzebujesz konkretnej umowy na odpowiedni poziom usług. Ponadto potrzebujesz usług profesjonalisty do zarządzania strukturą konta i innymi relacjami na czas trwania partnerstwa.

Wybierając odpowiedniego partnera w łańcuchu dostaw dla swojej produkcji, należy uwzględnić pewne czynniki.

Jeżeli w całym cyklu życia naszego produktu, dostarczamy wartości dla wszystkich tych podmiotów, zapewnimy sukces komercyjny powiązany jednocześnie z poprawą warunków otoczenia środowiskowo-społecznego, mówimy o zrównoważonym łańcuchu dostaw.

Zielony łańcuch dostaw oznacza uwzględnienie w tradycyjnym łańcuchu idei zielonej produkcji, zielonych operacji i procesów, odwróconej logistyki czy zarządzania odpadami. Jak wspomnieliśmy łańcuch dostaw ma za zadanie poprawę wydajności oraz maksymalizację zysków. Zielony łańcuch również dąży do tego celu, ale przyczynia się również do powstawania wartości dodanej dla klientów oraz do wartości dodanej na rzecz przedsiębiorstwa.

Co daje sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw?

Prawidłowe zarządzanie łańcuchem dostaw jest niemniej kluczowe. W zglobalizowanej gospodarce każdy element funkcjonowania przedsiębiorstwa może wpływać na optymalizację jego procesów lub ich degradację i spowolnienie wzrostu. Obecnie zarządzanie łańcuchem dostaw nie jest już funkcją liniową, ale raczej złożonym zbiorem niejednorodnych sieci dostępnych całodobowo.

W centrum tych sieci znajdują się konsumenci oczekujący realizacji swoich zamówień w wybrany przez nich sposób. Zarządzanie łańcuchem dostaw jest niezbędnym elementem strategicznym wielu biznesów. Jednostkowe przedsiębiorstwa nierzadko dążą do wzajemnej współpracy, aby zmniejszyć koszty, poprawić efektywność i uzyskać wartość dodaną dla swoich klientów. Aby zarządzanie łańcuchem dostaw przepływało bez zakłóceń, konieczne jest szczegółowe zadbanie o wszystkie jego elementy.

Łańcuch dostaw dla przedsiębiorstw, wspólne cele i logistyka procesów.

Po pierwsze, łańcuch dostaw reprezentuje system dystrybucji, który podtrzymuje działalność biznesową. Dlatego dokonanie dobrego wyboru jest lepsze niż krótkoterminowy zysk. Krótko omówmy siedem głównych punktów, o których należy pamiętać podczas rozmowy z nowym partnerem łańcucha dostaw.

Cele i problemy Twojej firmy. Jasno określ cele i wyzwania swojej firmy. Ułatwi to proces wyboru partnera w łańcuchu dostaw, ponieważ wiesz, czego oczekujesz.

Lokalizacja/dostępność. Nie wybieraj usługodawcy, który nie będzie się rozwijał wraz z Twoim rozwojem. Twoja firma może wciąż być mała, ale zanim wybierzesz partnera w łańcuchu dostaw, musisz mieć prognozę na przyszłość. Lokalizacja może się zmieniać nie tylko w aspekcie wzrostu. Dlatego ważne jest, aby wybrać partnera, który jest gotowy do bycia mobilnym.

Rodzaje świadczonych usług. Twój dostawca łańcucha dostaw powinien być osobą dynamiczną; który może jednocześnie nadzorować wiele silnych baz. Oznacza to, że nie trzeba czekać na informacje zwrotne z e-maili przed podjęciem niezbędnych kroków. W łańcuchu logistycznym i w momencie otrzymania zamówienia przepływ informacji i czynności związane z produkcją towarów lub np. automatyką linii produkcyjnych, główną rolę przejąć może „quick response” natychmiastowo wpływając na działania związane z pozyskiwaniem surowców, podzespołów i dostarczenie zamówienia do miejsca docelowego.

Świadectwo dotychczasowej pracy z klientami. Twój potencjalny partner w łańcuchu powinien być w stanie zademonstrować wcześniejsze mistrzostwo przy Twoim wolumenie. Ponadto Twój partner powinien być zwolennikiem rozwoju Twojej firmy. Bezpieczniej jest wybrać do współpracy dostawcę usług logistycznych, który ma stałą historię dużych klientów.

Zaopatrzenie klientów z danej branży i dostarczanie surowców do przedsiębiorstwa produkcyjnego, niezawodnie dzięki rozwiniętemu SCM (Supply Chain Management) to dobre przykłady przepływu pracy i zarządzania łańcuchem dostaw, które pozwoli na najlepsze i najbardziej precyzyjne spełnianie oczekiwań klientów.

Partner jest gotowy do omówienia rozwiązań klienta. Nawet firmy, które dostarczają lub stosują powiązane strategie dystrybucji i ustalania cen, wciąż są wyjątkowe w taki czy inny sposób. Rozwiązania dla klientów w coraz większym stopniu stają się istotną różnicą na większym rynku. Twój dostawca sieci powinien być w stanie dostosować pomoc do twoich wymagań.

Łatwość raportowania. Twój partner musi być przejrzysty. Powinieneś mieć dostęp do informacji od swojego dostawcy o swojej firmie bez utraty faktów. Gdy nie ma przejrzystości, postępy będą tylko zgadywaniem.

Wizja dostawcy. Pomoże to również dowiedzieć się, czy pomysł dostawcy sieci jest zgodny z Twoją firmą. Zawsze lepiej jest realizować wizję z ludźmi, którzy wierzą w ten sam obraz.

Jak wybrać odpowiedni łańcuch dostaw do produkcji?

Łańcuch dostaw obejmuje całą drogę produktu lub usługi – od wytworzenia, po sprzedaż. Natomiast logistyka to jeden z elementów łańcucha dostaw i dotyczy stricte magazynowania, transportu towarów oraz ich dystrybucji. Obrany system logistyczny odpowiada za dostarczenie towaru do konkretnego miejsca w odpowiednim czasie, wskazanej liczbie oraz po ustalonym koszcie, przy zachowaniu odpowiedniej elastyczności.

Dobry łańcuch dostaw powinien pomagać firmie w dostarczaniu towarów, których pragną klienci, w wymaganym przez nich czasie, a także być opłacalny na tyle by być jednym z czynników przy obniżeniu kosztów.

Rozważ swój łańcuch dostaw w kategoriach metrycznych, takich jak terminowość dostaw, dokładność zamówień i oszczędności kosztów. Te trzy czynniki muszą być odpowiednio uwzględnione, aby łańcuch dostaw był udany.

Struktura łańcucha dostaw

Istnieją różne struktury łańcucha dostaw; musisz wiedzieć, co pasuje do Twojej firmy w zależności od produktu. Łańcuch dostaw i jego skuteczne wdrożenie w przedsiębiorstwo firmy e zacząć trzeba od rozróżnienia usługi SMC- zarządzania łańcuchem dostaw i supply chain operation związanych z zarządzanie elastyczne.

Rodzaje struktur do produkcji łańcucha dostaw obejmują;

  • Wysoka rotacja zapasów, niski wolumen zapasów.
  • Obrót zapasów w dół, wysoki wolumen zapasów.
  • Zwiększony zapas, wysoki wolumen zapasów.

Czynniki wyboru właściwego wzorca łańcucha dostaw mogą również opierać się na rozważaniach projektowych. Elementami są geografia lokalizacji produktu, podatek wpływający na transport produktów i logistyka wydatków oraz czas realizacji.

Łańcuch dostaw powinien być oceniany na podstawie podaży towarów, ich kosztu i czasu potrzebnego na przepływ. Ostateczny wynik Twojego łańcucha dostaw powinien przynieść satysfakcję Twoim klientom; z niewielkimi pieniędzmi.

Projektowanie produktu tak aby skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw zapewnia sprawną logistykę kompletacji zamówień dla wytworzenia produktu oraz sprawia, że zarówno produkt jak i sama produkcja pracują tak aby elementy łańcucha dostaw i łańcucha logistycznego w czasie rzeczywistym wpływały na koszty samego stworzenia produktu jak i odbiorcy końcowego.

Łańcuch dostaw, produkcja i koszty związane z transportem surowców, są wynikiem wcześniejszego planowanie popytu oraz szacowanych zamówienia klienta. Przedsiębiorstwo chcące zwiększyć rentowność powinno zwrócić uwagę na procesy jego łańcucha logistycznego oraz AM (agile management).

Wskazówki dotyczące aktywacji łańcucha dostaw

Proces jest skomplikowany i obejmuje różne rzeczy, od planowania logistycznego po funkcjonowanie sklepu i nie tylko. Istnieje wiele wskazówek, które należy wziąć pod uwagę, aby poprawić relacje z dostawcami, kompleksową percepcję, zainicjować rozsądne ćwiczenia kontroli jakości i nie tylko.

Oto kilka wskazówek:

Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów — idealnie nadaje się do wzmacniania kontaktu ze współpracownikami pełniącymi różne funkcje i zapewniania pracownikom szkoleń i zdobywania nowych umiejętności. Może to również oznaczać, że nad projektem pracuje więcej niż jeden dostawca.

Istotne wskazówki dotyczące regulacji jakości — najlepiej jest przeprowadzać kontrolę jakości zakupionych przedmiotów. Ponadto kierownik łańcucha dostaw powinien agresywnie wykrywać fałszywe materiały w łańcuchu dostaw. Pomocne byłoby również zadawanie krytycznych pytań w celu uzyskania wskazówek.

Techniki negocjacji kosztów — Niech wasze negocjacje będą długoterminową umową jako partnerzy.

Konkluzja

Łańcuch dostawców, produkt i procesy.

Wybór odpowiedniego partnera w łańcuchu dostaw może pomóc w przeniesieniu produkcji na wyższy poziom. Postępująca globalizacja sprawia, że sieć dostawców, która nieustannie wpływa na działania swojego klienta z jednej strony daje ogrom możliwości, z drugiej jednak ciągła zmiana partnerów biznesowych jakim są dostawcy wiąże się z zaczynaniem współpracy od zera. Planowanie stałej współpracy przy projektach może dać wygodę zaufania i poczucia stabilności na tak dynamicznym rynku.

Istnieje wiele struktur łańcucha dostaw a każdy system jest idealny, w zależności od rodzaju produktu i lokalizacji. Produkt końcowy i planowanie łańcucha dostaw powinno przynosić spełnienie dla klienta. Ponadto dostawca, który ma zostać wybrany, musi mieć dobre doświadczenie w swojej działalności oraz dobrą historię współpracy z firmami realizującymi duże projekty co pomoże w podejmowaniu decyzji korzystnych dla produkcji i klienta.

My już wiemy, że możemy Ci pomóc
Ty musisz się przekonać !

Zaoszczędź czas i pieniądze – skontaktuj się z OEM24 !

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera
i odbierz rabat na pierwsze zakupy!