Automatyka przemysłowa i jakie są rodzaje systemów automatyki?

Co to jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii, która zajmuje się projektowaniem, budową, programowaniem i utrzymaniem systemów automatyzacji w procesach przemysłowych.

Celem automatyki przemysłowej jest usprawnienie produkcji, zwiększenie jej jakości oraz obniżenie kosztów produkcji poprzez zastosowanie urządzeń, które mogą pracować samodzielnie lub z minimalnym udziałem człowieka.

W ramach automatyki przemysłowej stosuje się różnego rodzaju urządzenia, takie jak czujniki, regulatory, przetworniki, układy sterujące i programowalne sterowniki PLC. Dzięki temu możliwe jest zdalne sterowanie procesami produkcyjnymi, kontrolowanie parametrów pracy maszyn i doglądanie stanu produkcji w czasie rzeczywistym.

Automatyzacja produkcji i procesów.

Automatyzację produkcji i procesów przemysłowych realizują układy urządzeń tworzących system automatyki przemysłowej. Elementami systemów automatyki przemysłowej są: urządzenia i maszyny realizujące produkcję lub procesy przemysłowe: urządzenia do montażu i linie montażowe, urządzenia do transportu bliskiego, systemy paletyzujące, prasy, roboty ; urządzenia kontrolno-pomiarowe zainstalowane na tych maszynach i urządzeniach aparatura pomiarowa, czujniki , przetworniki , mierniki , wskaźniki , rejestratory mogą pozwolić nam na uzyskanie oczekiwanego efektu, środków na elementy automatyki przemysłowej, które przyniosą współmierne zyski po zastosowaniu opracowanych rozwiązań.

Stosując urządzenia automatyki przemysłowej, warto przeanalizować indywidualne wymagania dla urządzeń i maszyn realizujących produkcję lub procesy przemysłowe, urządzenia kontrolno-pomiarowe, urządzenia sterujące, oprogramowanie do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych, systemy łączności. Po takiej analizie łatwiej można dobrać odpowiednie rozwiązanie, które przyniesie oczekiwany efekt.

Dzięki wykorzystaniu technologii automatyzacji, procesy przemysłowe automatycznie dostosowują zmienne procesowe do ustawionych lub pożądanych wartości przy użyciu technik sterowania w pętli zamkniętej.

Aby podnieść poziom bezpieczeństwa Automatyka przemysłowa zwiększa poziom bezpieczeństwa personelu, zastępując go maszynami automatycznymi w niebezpiecznych powtarzalnych sytuacjach monatożowo-produkcyjnych.

Okazuje się, że wiele maszyny i urządzeń, jakie współcześnie są produkowane, mają szerokowykonawcze: zawory , silniki , napędy , przepustnice , pompy dozujące i procesowe; urządzenia sterujące: sterowniki PLC , komputery przemysłowe, panele operatorskie ; oprogramowanie do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych: oprogramowanie , HMI / SCADA , DCS ; systemy łączności: , radiowo-modemowe, GPRS i jego następcy.

Systemy automatyki przemysłowej.

Systemy automatyki przemysłowej to złożone i wyspecjalizowane rozwiązania, które mają na celu zautomatyzowanie różnorodnych procesów produkcyjnych. W zależności od rodzaju procesu, wykorzystywane są różne systemy automatyki przemysłowej. Oto niektóre z najczęściej stosowanych systemów:

Systemy sterowania PLC –urządzenia sterujące lub urządzenia wykonawcze , które pozwalają na sterowanie urządzeniami i maszynami przemysłowymi. Dzięki nim procesy produkcyjne są znacznie łatwiejsze w automatyzacji procesów pracy maszyny. Odpowiedni dobór oraz oprogramowanie sterowników to najwięsze zalety automatyki przemysłowej.

Systemy HMI – czyli panele operatorskie , które pozwalają na łatwe sterowanie maszyn oraz urządzeń. Dla Przykladu mogą to być systemy paletyzujące lub oprogramowanie do sterownia maszyny wyposażonej w silniki na liniach produkcyjnych lub również linie pakujące – zastosowanie jest ogromne w automatyce przemysłowej.


Systemy SCADA
– to systemy nadzoru i kontrolowania procesów przemysłowych, które umożliwiają zdalny monitoring pracy urządzeń i maszyn jak również wizualizacji procesów produkcyjnych. Pozwalają na zbieranie, przetwarzanie i prezentowanie informacji o stanie produkcji w czasie rzeczywistym.Dziś fabryki potrzebują możliwie najszybszego informowania o możliwe zoptymalizowanie procesów produkcyjnych.

Systemy MES – czyli systemy wykonawcze zarządzania produkcją i automatyzacją procesów produkcji. Umożliwiają one zbieranie i przetwarzanie informacji o procesach produkcyjnych, a także zarządzanie zleceniami produkcyjnymi, planowaniem produkcji oraz kontrolowanie jakości produktów. Automatyzację tego typu stosuje coraz więcej przedsiębiorstw na polskim rynku.

System robotyczny – to zautomatyzowane urządzenia i maszyny, które mogą wykonywać różnorodne zadania w procesach produkcyjnych. Dzięki nim możliwe jest zastąpienie pracowników w linie montażowe znacznie obniżając koszty produkcji przyśpieszając równocześnie procesy produkcyjne.

W dzisiejszych czasach pracę ludzi coraz częściej wypierają całe sieci przemysłowe dzięki takiej pracy maszyn staje się znacznie efektywniejsza dla przedsiębiorstw.

Systemy RFID – to systemy identyfikacji radiowej, które umożliwiają automatyczne rozpoznawanie produktów oraz ich śledzenie w procesie produkcji, systemy łączności oraz systemy wizyjne oraz urządzenia kontrolne powodują iż proces magazynowania produktów staje się znacznie wydajniejszy.

Systemy CAM – czyli systemy programowania obrabiarek CNC, które umożliwiają projektowanie i programowanie procesów obróbki materiałów.

Systemy PDM – to systemy zarządzania cyklem życia produktu. Pozwalają na zarządzanie dokumentacją techniczną produktów, ich wersjami, wariantami oraz zmianami w trakcie procesu produkcyjnego.

Systemy AI – to systemy sztucznej inteligencji, które pozwalają na analizowanie dużych zbiorów danych z procesów produkcyjnych, a także na przewidywanie awarii i optymalizowanie procesów produkcyjnych.

To tylko niektóre z najczęściej stosowanych systemów automatyki przemysłowej. Każdy proces produkcyjny jest inny, więc wykorzystywane systemy muszą być dostosowane do jego specyfiki i wymagań.

 

Bezpieczeństwo nowych technologii.

W automatyce przemysłowej jest kluczowe dla zapewnienia ochrony zdrowia i życia ludzi oraz zapobieżenia uszkodzeniom urządzeń. Systemy automatyki przemysłowej powinny być projektowane zgodnie z normami bezpieczeństwa, a ich użytkownicy powinni przestrzegać procedur bezpieczeństwa i szkoleń.

Wprowadzenie systemów bezpieczeństwa, takich jak zabezpieczenia przeciwzwarciowe, zabezpieczenia przed wypadnięciem, czy systemy awaryjnego zatrzymywania, pozwala na minimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadków i zapewnia bezpieczeństwo pracy w procesach przemysłowych.

Automatyzacja w połączeniu z bezpieczeństwem pracy maszyny jest kluczowe do prawidłowego sterowania procesami oraz możliwości produkowania największej ilości produktów jaka jest w danej chwili możliwa.

Dział inżynierii dla systemów produkcyjnych.

W chwili obecnej najszybciej rozwijający się dział inżynierii elektrycznej, który automatyzację produkcji i procesów przemysłowych realizuje przez układy urządzeń tworzących system automatyki przemysłowej. Elementami systemów automatyki przemysłowej są: urządzenia i maszyny realizujące produkcję lub procesy przemysłowe: urządzenia do montażu i linie montażowe

W dzisiejszych czasach, coraz więcej firm inwestuje w automatyzację swoich linii produkcyjnych, aby uzyskać zwiększoną wydajność, a zmniejszyć maksymalnie koszty produkcji. Automatyka przemysłowa to dział inżynierii, zajmujący się automatyzacją procesów produkcji. To proces wytwarzania, przetwarzania, a także wszelkie procesy technologiczne. Automatyka przemysłowa jest również dziedziną, która odpowiada za monitorowanie, oraz za nadzorowanie pracą różnego rodzaju maszyn.

Wnioski.

Automatyka przemysłowa czy pomaga w rozwoju oraz funkcjonowaniu wszystkich przedsiębiorstw?

Tak, automatyka przemysłowa znacznie pomaga w rozwoju i funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Dzięki zastosowaniu systemów automatyki, procesy produkcyjne stają się bardziej efektywne i wydajne, co przekłada się na zwiększenie produkcji oraz obniżenie kosztów. Automatyzacja pozwala również na minimalizowanie ryzyka błędów ludzkich i zwiększenie jakości produktów. Dodatkowo, systemy automatyki przemysłowej umożliwiają zdalny monitoring procesów produkcyjnych oraz analizę danych, co pozwala na szybsze podejmowanie decyzji i optymalizację produkcji. W ten sposób, przedsiębiorstwa osiągają większą konkurencyjność i poprawiają swoją pozycję na rynku.

 

My już wiemy, że możemy Ci pomóc
Ty musisz się przekonać !

Zaoszczędź czas i pieniądze – skontaktuj się z OEM24 !

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera
i odbierz rabat na pierwsze zakupy!